“Mos u trishto” Audiolibër

PSIKOLOGJIA ISLAME

Autor: Dr. Aid el-Karni.

Një ndër librat më të shiturë dhe më të popullarizuar.

Qëllimi i këtij projekti është që të kompjohen MP3-CD të cilat do të shpërndahen falas në Ramazan.

 

“MOS U TRISHTO”
Autor Aid el Karni u kry komplet.

64 Tema
17:30 ore Kohezgjatje
Tirazhi 10 000 CD

Nga tani Ju mund te furnizoheni me CD falas ne Qendren Islame shqiptare “LËVIZJA” ne Schwäbisch Gmünd.

Allahu i shperbleft me xhenet donatoret te cilet e mundesuan prodhimin e ketij projekti/CD.
Alejkum selam
Kryesia e Qendrës islame shqiptare “Lëvizja”
Buchtr. 21
73527 Schwäbisch Gmünd
Gjermani

Për ata të cilët dëshirojn të kontribojnë në finacimin e këtyre CD-ve, mund të paraqiten në numrin e mobilit në:
(+49) 0176 48 37 31 88 (Viber dhe WhatsApp)

Me nderime dhe respekt
Abdylrrahim Leci

Marrë nga libri:                          “MOS U TRISHTO“
Autor:                                             Dr. Aid el-Karni
Interpreton aktori:                   Alfred Trebicka
Studio:                                           www.radio1.al -YouTube RTV1 Albania
Kordinator i projektit:             Abdylrrahim Leci
Kopertinat CD:                           Jusuf Ismaili
Kohëzgjatja e audiolibrit:      1050 minuta (17:30 minuta) 64 Tema
Tirazhi:                                          10 000 Copë

Përshkrimi i audiolibrit:

 

Një studim i thellë, i rrallë dhe me plot përgjegjësi synon shërimin e anës më të rëndë në jetën njerëzore, atë të shqetësimit dhe depresionit, humbjes së besimit dhe shpresës, rënies shpirtërore, pesimizmit,  brengosjes, vuajtjeve dhe pikëllimit.

Ky audiolibër është një zgjidhje e problemeve të shekullit përmes dritës së Shpalljes qiellore dhe udhëzim profetik. Të gjitha tezat e paraqitura këtu pajtohen ngusht me Fitre-n (natyrën e pastër njerëzore).

 

Në brendinë e audiolibrit do të gjeni shembuj të ndryshëm, rrëfime tërheqëse, karaktere njerëzish përgjatë historisë, thënie nga sahabët dhe tabi’inët e respektuar, poezi nga  poetët më të mëdhenj, rekomandime mjekësh të spikatur, këshilla nga të urtit dhe udhëzime nga dijetarët.

 

Në shumë raste ofrohen për ndëgjuesin mendime e pikëpamje nga dijetarëttë Perëndimit dhe të Lindjes, nga të vjetërit dhe bashkohorët, të paraqitura nëpër revista apo gazeta të ndryshme, por që përputhen me të Vërtetën.

Ky është një libër i autorit të mirënjohur Dr. Aid el-Qarni i shitur me miliona
ekzemplare në botën islame, kurse tani ju prezentojm edhe si audiolibër në
gjuhën shqipe që është i lexuar nga aktori i mirënjohur Alfred Trebicka në
Studion e Radio1 në Tiranë.
Është një organizim mendimesh të pjekura e të ndritshme, të cilat në mënyrë
të shkurtë të thonë:

“Jeto i lumtur, në paqe, i qetë, shpreso dhe mos u trishto”.

Autor: Dr. Aid el Karni

 

Në këtë paketë përfshihen:

  • 1 Audio CD me Titull “MOS U TRISHTO?
  • 1 Fletushkë me katër faqen “Falja e namazit për fillestar

 

 

Temat e CD: 

0 Allah
02. Mos u bej rob i te ardhmes prite sa te vije
03. Vendimi dhe percaktimi
04. Kompensimi eshte prej Allahut
05. Pranoje jeten ashtu siq eshte po deshe te jetosh
06. Thuaj ecni nepertoke
07. Mendo veten ne Xhenet gjeresia e te cilit eshte sa qiejt dhe toka
08. Ndalu me mua 1
09. Ndalu me mua 2
10. Qendra e lumturise
11. Lumturia e sahabeve me Prejgamberin
12. Mos u frikeso se Zoti yt eshte Ai qe fal gabimet
13. Mos u merzit nga demi qete ben dhefalja keqberesit
14. Ndalo dhe mendo
15. Mos u brengos se durimi mbi te keqijat dhe mbartja e veshtiresise eshte rruga e fitores shpetimit dhe lumturise
16. Mos u pikello por lexoji keto rregulla qe permbajne lumturine
17. Mos u trishto kur e di se me te miren qe bere perfitove gjuhe qe gjithmone te levdojne
18. Kryej punen tende me qetesi
19. Ndalu nje çast
20. Mos u pikello shiko veten dhe vleresoje ate ti nuk i ngjan askujt
21. Mos u pikello jeta eshte me e shkurter se që mendon
22 .Udheto ne token e gjere te Allahut
23. Mos u trishto semundjet se mund te jene pengese per te arritur suksesin
24. Mos u merzit se nuk vdes para kohe
25. Sillu mire me njerezit
26. Pauz
27. Ngushellohu mete pen/uajturit
28. Shkaqet e qetesise shpirterore
29. Lemosha sjell paqe
30. Perzierja me njerezit e ngathette shkakton lodhje
31. Kerko strehim tek Allahu
32. Dy fjale mbi budallenjte
33. Natyra mete cilen na krijoi Allahu
34. Jeta juaj eshte perplot me çaste te paçmueshme
35. Dije e dobishme dhe dije e pafrytshme
36. Udhetoni neper stere dhe lexoni shenjat e Fuqiplotit
37. Bazat e ndjenjes se çlirimit
38. Sheriati eshte bujar
39. Shkruajeni historine tuaj vete
40. Koncepti i nje jetete mire
41. I tille eshte denimi i Allahut per popujt qe bejne zullum
42. Veprat e mira jane stolia e vertete
43. Çelesi i suksesit
44. Durimtari arrin mete miren
45. 0 Allah 0 Allah
46. Nje cast pertu thelluar
47. Mos e luftoni Zotin tuaj
48. Mosverejtja e gabimeve te vellezerve
49. Edhe miresite jane sprove
50. Vendosni perte bere dicka e pastaj bejeni ate
51. Shenja qeftojne per optimizem
52. Zbukurohuni perbrenda bota do ju duket e mrekullueshme
53. Thellohu
54. Thellohuni mbi universin
55. Buzeqeshja nefillim
56. Ndiqni punen qe ju pelqen
57. Kush jane besimtaret
58. Castete cmuara
59. Nganjehere dicka e demshme mund te ktheje shendetin
60. Jini te kenaqur me Allahun
61. Shperblimi i brezitte pare
62. Jini te forte si Uhudi
63. Paqja e mendjes eshte domosdoshmeri e jetes
64. Sillu me te tjeret siç deshiron qe te sillen me ty

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *